15 september 2011
Op basis van wat voorlopig geweten is over het akkoord over de splitsing van BHV stelt de N-VA vast dat de buitensporige eisen van het FDF van Olivier Maingain van tafel zijn. Het stemt de N-VA alvast tevreden dat die partij met lege handen staat. Het akkoord dat men vannacht bereikt heeft, is bijgevolg geen nachtmerrie geworden. De druk van de N-VA zal daar zeker niet vreemd aan zijn.
Dat betekent niet dat het een goed akkoord is. We liggen er wel degelijk wakker van en we vrezen dat we straks, als het hele plaatje duidelijk wordt, met een kater zullen opstaan. Er zijn nog veel onduidelijkheden en er worden door de Vlamingen een aantal toegevingen gedaan die in hun geheel veel verder gaan dan wat de N-VA ooit aanvaardbaar achtte. Bepaalde toegevingen lossen bovendien de conflicten in de Vlaamse rand niet op. Integendeel, ze veroorzaken nieuwe conflicten in de toekomst. Pacificatie moest nochtans het doel zijn.
Er is ook nog veel wat we niet weten en daar maken we ons erg ongerust over. Zo is het vreemd dat er voorlopig behalve over het geld niets gezegd wordt over het hele Brussel-luik van de nota Di Rupo. Krijgt Brussel constitutieve autonomie en zo ja, waarom? Wat is de precieze omschrijving van die metropolitane gemeenschap? Is er iets afgesproken over het minderhedenverdrag? Ook over de splitsing van het gerechtelijk arrondissement is nog niets geweten. Wat met de extra middelen voor de Franse gemeenschap? Precies op deze punten was de nota Di Rupo bijzonder nadelig voor de Vlamingen. Als straks blijkt dat de Vlamingen opnieuw diep in de geldbuidel moeten tasten om Brussel en de Franse Gemeenschap extra geld te geven, als blijkt dat de positie van de Vlamingen in Brussel nog verder wordt aangetast en als blijkt dat Franstalige inwoners in Halle-Vilvoorde bij rechtszaken terecht kunnen bij Franstalige rechters, dan wordt dit akkoord alsnog een nachtmerrie. We horen ook niets over de timing: als alle Vlaamse toegevingen eerst in de grondwet moeten, wanneer wordt die splitsing dan effectief goedgekeurd?
Men heeft nu 8 weken onderhandeld over BHV en er resten ons nog 4 weken tot de start van het parlementaire jaar. De N-VA is zeer bezorgd dat de onderhandelaars nu – vanuit een misplaatste euforie – alle andere onderwerpen op een drafje gaan afhaspelen. Toen de N-VA de nota Di Rupo afwees als basis voor onderhandelingen, was dat immers niet alleen vanwege het slechte communautaire luik, maar ook vanwege het sociaal-economische en budgettaire programma dat daarin opgenomen is. De N-VA wil immers dringend de Europese aanbevelingen uitgevoerd zien. Precies daarover maken we ons nu enorm ongerust, zeker als de Vlaamse partijen vertrekken vanuit de psychologie dat ze nu een slag thuis gehaald hebben. Als dat betekent dat ze straks gaan toegeven aan allerlei belastingsverhogingen en extra geldtransfers, dan zijn we echt ongerust.
Contactinfo: |
Jeroen Overmeer, partijwoordvoerder |
Thema('s): |
